Єдинник втратив підприємницький статус: як оподатковуються доходи

Головне управління ДПС в Одеській області повідомляє, що поняття «фізична особа» та «фізична особа-підприємець» у законодавчому розумінні мають різний податковий статус та порядок оподаткування отриманих ними доходів.

Так, правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Главою 1 розділу ХІV Податкового кодексу.

П. 299.1 ст. 299 Кодексу встановлено, що реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

При цьому реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з Реєстру за рішенням контролюючого органу у разі, зокрема, припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем відповідно до закону — у день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.

Водночас, якщо на дату нарахування (виплати) доходу фізична особа-підприємець — платник єдиного податку втратила свій податковий статус у зв’язку з припиненням своєї підприємницької діяльності і на підставі повідомлення від державного реєстратора виключена з Реєстру, то виплачений такій фізичній особі дохід оподатковується за правилами, визначеними Кодексом для фізичних осіб та Законом № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закону 2464).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу, відповідно до п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку,зокрема інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.

Ставка податку становить 18 % бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків,в изначених у пунктах 167.2-167.5 ст.167 Кодексу).

Також, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п.1.2.п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу (п.п.1.3.п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).