Електропостачання та природний газ: діючі тарифи на послуги

Тарифи на послуги з постачання природного газу та електричної енергії встановлює Кабінет Міністрів України, тариф на послугу з розподілу природного газу встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — НКРЕКП.

Одеська міська рада не бере участі у розробленні та погодженні тарифів на вказані послуги.

Щодо тарифу на електричну енергію. З 01 січня 2021 року до 31 березня 2021 року розрахунки з населенням за відпущену електричну енергію здійснюються за тарифом, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 № 1325 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2019 р. № 483», який складає 01 грн. 68 коп. за 1кВт/год незалежно від обсягу споживання протягом місяця.

Щодо тарифу на послугу з розподілу природного газу. Згідно з Постановою НКРЕКП від 16 грудня 2020 року № 2459 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ОДЕСАГАЗ» з 01 січня 2021 року для споживачів підприємства встановлено тариф на послуги розподілу природного газу — у розмірі 0,84 грн. за 1 м3 на місяць (без ПДВ), який з ПДВ складає 1,008 грн за 1 м3.

Щодо тарифу на послугу з постачання природного газу. З 1 жовтня 2015 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу», відповідно до якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, втратила повноваження щодо забезпечення проведення цінової політики на ринку природного газу (в частині встановлення цін на природний газ для споживачів України). Відповідно до частини 2 статті 12 Закону постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем.

Тариф на природний газ формується виходячи з вартості природного газу, який НАК «Нафтогаз України» купує на міжнародних газових хабах, та включає тариф оператора газотранспортних систем (за транспортування магістральними газопроводами), націнку постачальника (граничний рівень 2,5% від оптової ціни газу), ПДВ (20%) для всіх складових ціни.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2021 № 25 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а саме: «Установити з 1 лютого 2021 р. на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 р., граничну ціну на природний газ за договорами постачання між побутовими споживачами та постачальниками, у тому числі постачальником «останньої надії», на рівні 6 гривень 99 копійок за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ).». 

 

Споживачам природного газу: як зменшити плату, змінивши постачальника. Три кроки

Як зменшити плату за газ, змінивши постачальника природного газу, в ТРИ КРОКИ?

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» обрати постачальника газу на власний розсуд споживача стало реальністю. Відтепер, у разі якщо споживача не влаштовує якість послуг, які надаються теперішнім постачальником газу, або їх вартість, він має можливість змінити виконавця цих послуг самостійно.

Для цього потрібні три простих КРОКИ.

І КРОК

Визначитися з компанією, від якої бажаєте отримувати послугу з постачання природного газу.
Споживач природного газу має визначитися з ліцензованим постачальником.

Знайти перелік постачальників природного газу можна на сайті НКРЕКП або з прикладу нижче наведених, які діють в Одеській області:

ІІ КРОК
Подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника.
Для зміни постачальника природного газу побутові споживачі разом із заявою-приєднанням до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, підписану побутовим споживачем або уповноваженою ним особою, пред’являють постачальнику такі документи:
• документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення);
• документ, що посвідчує особу споживача, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Заяву приєднання можна заповнити на сайті нового потенційного постачальника природного газу (у разі його наявності) або надіслати скановану/сфотографовану заяву на його електронну скриньку.

ІІІ КРОК
Отримати підтвердження від нового постачальника природного газу про схвалення заяви – приєднання.
На розгляд заяви та документів потенційний постачальник має не більш як 20 днів.
Новий постачальник, після отримання заяви-приєднання, не пізніше ніж на 3-й робочий день з дня отримання заяви, надсилає повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.
У разі згоди постачальника укласти договір із споживачем, він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві.
Новий постачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

ВАЖЛИВО:

— для переходу до нового постачальника необхідно розрахуватись з попереднім постачальником природного газу;

— відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника природного газу;

— кожен побутовий споживач природного газу має 2 договори: на постачання природного газу та на його розподіл. Це дві різні послуги. Постачальника природного газу споживач обирає вільно, а розподіл природного газу в Одеській області здійснююєься компанією АТ «Одесагаз».

За матеріалами департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської облдержадміністрації