У ДПС зазначили обставини, які пом’якшують відповідальність за вчинення правопорушення

У зв’язку з набранням чинності Законом № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі — Закон №466), внесено ряд змін до Податкового кодексу.

Зокрема, у відповідності до ст. 112-1 Податкового кодексу, обставинами, що пом’якшують відповідальність особи за вчинення правопорушення, визначено:

— вчинення діяння під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;

— вчинення діяння при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;

— самостійне повідомлення платником податків про вчинене ним правопорушення (крім складів правопорушень, передбачених статтями 123 та 1251 цього Кодексу).

Контролюючий орган може визнати обставинами, що пом’якшують відповідальність особи, також і інші обставини, не передбачені ст. 112-1 Кодексу.

При вирішенні питання про застосування передбачених статтями 123, 124, 125 та іншими нормами Кодексу штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені до 1 січня 2021 року, тобто до набрання чинності змінами, внесеними Законом № 466 у Кодекс, але виявлені контролюючими органами після вказаної дати, або виявлені до 1 січня 2021 року, але до відповідальності особи притягуються після цієї дати, слід виходити з такого.

Пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Отже, з дати набрання чинності нормами щодо відповідальності, впровадженими Законом № 466, штрафні санкції за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності цим Законом, але виявлені після 01.01.2021 або виявлені до 01.01.2021 року, але до відповідальності особи притягуються після цієї дати, застосовуються з урахуванням пункту 11 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.