ФРТУ: Зростання тарифу на передачу електроенергії збільшить витрати підприємств транспорту на 0,5 млрд. грн. на рік

Федерація роботодавців транспорту України звернулась до голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо проекту постанови згідно якого тариф на передачу електроенергії збільшиться з 240,23 грн/МВт∙год до 312,76 грн/МВт∙год з 1 грудня 2020 року.

В час економічної кризи та пандемії Covid-19, коли транспортна інфраструктура нашої країни вимагає мільярдів гривень інвестицій , зростання тарифу на передачу  електроенергії є недопустимим, адже це збільшить витрати підприємств транспорту на 0,5 млрд. грн. на рік.

Зростання тарифу призведе до катастрофічних наслідків, враховуючи, що за підсумками першого півріччя 2020 року транспортні підприємства України  зменшили обсяг перевезень на 18,2% порівняно із  першим півріччям 2019 року,  обсяг падіння пасажирських перевезень перевищив 30% порівняно із  першим півріччям 2019 року, рівень зношення тепловозів «Укрзалізниці» склав 98,3%, протяжність колій УЗ з простроченими капремонтами сягає 40% їх загальної довжини, рівень зношення причалів АМПУ досягає 90%.

В зверненні до НКРЕКП у Федерацій  нагадують що, коли держава надавала зобов’язання та гарантії інвесторам  у момент впровадження «зеленого» тарифу, тож саме держава й має сплачувати по цих зобов’язаннях перед виробниками «зеленої» електроенергії за рахунок Держбюджету, це підтверджено Законом України 810-IX, відповідно  до якого держава має за рахунок випуску п’ятирічних ОВДП погасити заборгованість ДП «Гарантований покупець», що утворилася станом на 1 серпня 2020 р. (22,4 млрд. грн.). Також, цим Законом визначено, що Кабмін повинен передбачити у державному бюджеті видатки на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел у обсязі не менше 20% виробітки.

На думку Федерацій роботодавців транспорту України одночасно з тим можна збільшити доходи ДП «Гарантований покупець» за рахунок оптимізації існуючих прогалин в регулюванні ринку електроенергії, через які ДП «Гарантований покупець» недоотримує доходи, що вимірюються в мільярдах гривень. Необхідно:

встановити мінімальну ціну на ВДР на рівні не нижче 105% від ціни РДН для відповідного розрахункового періоду;

заборонити трейдерам продавати електроенергією на РДН, залишити можливість виходити на РДН тільки виробникам і імпортерам електроенергії; дозволити трейдерам працювати лише на ринку прямих договорів, а на ринку РСВ тільки купувати електроенергію;

законодавчо обмежити компенсацію за небаланси шляхом встановлення граничної ціни на балансуючому ринку в розмірі 95% ціни РСВ; забезпечити своєчасну оплату небалансів;

відмовитися від пільгового тарифу для «зеленої» електрометалургії.

Враховуючи економічну кризу, наявність державних зобов’язань перед інвесторами в ВДЕ та можливість залучення коштів за рахунок оптимізації ринку електроенергії  Федерація роботодавців транспорту України звернулась до НКРЕКП не приймати Постанову «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 10 грудня 2019 року № 2668».